Centru de consiliere

De ce să semnați un contract prenupțial

Postat de:
Postat în: Divortul, Familie și copii
Data publicării: 25/01/2023

Contactați astăzi un membru al echipei noastre internaționale de avocați specializați în dreptul familiei, apelând numărul de telefon 0330 159 6497.

Contractele prenupțiale nu sunt doar pentru persoanele înstărite. Indiferent că urmează să moștenim în viitor bunuri substanțiale sau că avem lucruri valoroase moștenite, care vrem să rămână în familie, toți ar trebui să ne gândim serios la semnarea unui contract prenupțial.

Nimeni nu începe o căsnicie sau un parteneriat civil în ideea ca acestea să se termine, însă, în cel mai rău caz, contractul semnat ajută la reducerea stresului și stării de anxietate care însoțesc despărțirea. Dacă sunteți mai înstărit(ă) decât partenerul sau dacă câștigați mai mulți bani, poate doriți ca lucrurile să rămână așa, dacă decideți să divorțați. Destul de des instanțele decid să împartă bunurile în proporții de 50/50, iar contractul prenupțial vă sporește șansele să rămâneți cu mai mult de 50% sau chiar peste, în baza termenilor stipulați în contract.

Dacă, dimpotrivă, sunteți mai puțin înstărit(ă) decât partenerul, probabil doriți să vă asigurați că, dacă divorțați, nu veți avea bătăi de cap. Acest aspect este și mai important mai ales dacă contribuția dumneavoastră de altă natură decât financiară la căsnicie sau parteneriatul civil, cum ar fi faptul că vă ocupați de locuința familiei sau că aveți grijă de copii, altfel ar putea să nu fie recunoscută.

Un astfel de contract ar putea să vă ajute să vă protejați bunurile dacă:

 • Vă recăsătoriți și doriți să protejați ceea ce ați primit în urma destrămării unei căsnicii anterioare sau a unui parteneriat civil anterior.
 • Aveți persoane în întreținere sau copii proveniți din afara căsniciei și doriți să protejați anumite bunuri pentru aceștia.
 • Dumneavoastră sau partenerul dumneavoastră aveți datorii sau alte obligații care nu doriți să revină și celuilalt.
 • Aveți o afacere care doriți să nu fie considerată bun matrimonial.
 • Doriți să protejați anumite lucruri de valoare de familie sau bunuri moștenite.
 • Aveți averi în străinătate, pe care doriți să le protejați.

Pentru a fi îndrumat în cazul d-voastră în semnarea unui contract prenupțial, contactați astăzi un membru al echipei noastre internaționale de avocați specializați în dreptul familiei, la numărul de telefon 0330 159 6497.

Care sunt avantajele semnării contractului prenupțial?

Printre principalele avantaje ale semnării contractului prenupțial se numără:

Transparența

Ambii puteți stabili clar de la bun început că există anumite bunuri care vă aparțin și care nu vor fi împărțite dacă divorțați. Aceste bunuri sunt în mod obișnuit cunoscute drept „bunuri nematrimoniale”.

Siguranța

Căzând de acord cu partenerul cu care vă căsătoriți sau intrați în parteneriat civil cu privire la cum se vor împărți bunurile dacă divorțați, vă scutiți reciproc de nesiguranța care se ivește în urma discuțiilor despre bani atunci când divorțați.

Economisiți bani

Deși vi se percep anumite tarife pentru pregătirea, întocmirea și consilierea legată de contractul prenupțial, cel mai probabil va fi mai eficient din punct de vedere financiar să negociați decât să disputați împărțirea bunurilor matrimoniale.

Protejarea bunurilor

După cum am discutat mai sus, puteți decide împreună să protejați anumite bunuri sau valori. În astfel de situații, la divorț, instanța va fi mai puțin înclinată să acorde o parte din valoarea respectivului bun celeilalte părți.

Mai puțină animozitate la divorț

Stabilind clar la începutul căsătoriei cum vor fi împărțite bunurile ar trebui, în teorie, să însemne mai puține discuții legate de partea financiară. De asemenea, ar putea contribui la menținerea unui proces amiabil pe durata divorțului și după aceea, deoarece ambele părți vor ști ce urmează să primească.

Protejarea partenerilor de afaceri

Dacă aveți un partener de afaceri, contractul prenupțial îi poate proteja interesele. De asemenea, vă poate ajuta să evitați eventuale perturbări ale activității afacerii.

La semnarea contractului prenupțial trebuie respectate câteva condiții. Instanța va stabili dacă cele două părți au semnat acordul „de bună voie”, fără presiuni exercitate de cineva. De asemenea, este important să demonstrați că amândoi ați avut timp suficient să analizați termenii contractului și să solicitați consiliere legală independentă cu privire la posibile implicații legale.

De ce este nevoie pentru semnarea contractului prenupțial?

Pentru ca acest contract prenupțial să aibă șanse maxime de a fi recunoscut de instanță, trebuie să țineți cont de următoarea listă:

 • Ambele părți declară toate bunurile și proprietățile, ale căror detalii ideal ar fi să fie anexate contractului prenupțial.
 • Ambele părți confirmă în scris că înțeleg termenii contractului prenupțial și că acceptă că aceștia trebuie respectați.
 • Fiecare dintre părți trebuie să solicite consiliere legală independentă.
 • Contractul trebuie semnat înainte de nuntă, ideal ar fi cu cel puțin 21 de zile înainte de oficierea căsătoriei.
 • Niciuna dintre părți nu a fost supusă presiunilor sau influențată, astfel semnând contractul de bună voie.
 • Termenii contractului prenupțial trebuie să fie „rezonabil de corecți”.

Poate părea că termenul de „corectitudine” din acest context vine în contradicție cu obiectivul unui contract menit să protejeze averile și bunurile dobândite anterior de o anumită persoană. Iar până în prezent, în materie de litigii, nu prea au existat chestiuni care să contrazică acest concept. În general, se subînțelege că ambele părți dintr-o relație ar trebui să fie capabile să-și satisfacă propriile nevoi și pe cele ale eventualilor copii minori.

Apelați la avocații noștri din Manchester, Londra și Birmingham, specializați în dreptul familiei

Contractul prenupțial este un subiect important pe care să îl discutați cu partenerul dumneavoastră. Echipa noastră de avocați specializați în dreptul familiei știe cât de dificilă poate fi purtarea unei astfel de discuții și suntem aici pentru a vă ajuta – chiar și doar cu o discuție informală. Pentru a afla mai multe detalii, apelați la Iwona Durlak, partener și avocat în dreptul familiei, sunând la numărul 0330 159 6497 sau trimițând un e-mail la adresa info@imd.co.uk. După apelul sau e-mail-ul dumneavoastră, unul dintre membrii echipei noastre de nădejde va lua legătura cu dumneavoastră. Vă rugăm să rețineți că dispunem de o echipă de avocați care vorbesc mai multe limbi, printre care limba engleză, limba poloneză, limba română, limba rusă și limba lituaniană.

Acest articol este destinat doar pentru a oferi informații generale și nu constituie consiliere juridică sau profesională. Vă rugăm să rețineți este posibil ca legea să se fi schimbat de la publicarea acestui articol.

Pentru a afla mai multe despre serviciile noastre, vizitați secțiunea Contracte pre-nupțiale și post-nupțiale de pe site-ul nostru.

Sunați-ne acum pentru a discuta cazul dumneavoastră 03301596497 sau trimiteți-ne un e-mail la info@imd.co.uk.

Publicat de:

Iwona DurlakAsociat principal

Dreptul Familiei – IMD Solicitors LLP


Sună acum pentru a discuta cazul tău: 0330 159 6497
Solicitați un apel înapoi Luni - Vineri: 9am -5:30pm

Exemple de dosare de care ne-am ocupat:

F v F - Am reprezentat un soț german într-un caz complex centrat pe despăgubiri pecuniare. Acesta a decis să apeleze la IMD Solicitors după ce și-a pierdut încrederea în avocații săi anteriori și a pierdut speranța că va putea obține despăgubiri substanțiale în urma procedurii judiciare. Activele din acest dosar se aflau în Marea Britanie (inclusiv o companie cu o valoare de aproximativ 15 milioane de lire sterline), Gibraltar, Spania, Dubai și Polonia. Valoarea totală a activelor a fost de aproximativ 25 de milioane de lire sterline. Accesul soțului la bunurile matrimoniale a fost tăiat, acesta pierzând controlul asupra companiei înființate inițial de familia sa. Dosarul a presupus apelul la mai mulți experți din diverse domenii (evaluări de întreprinderi, rapoarte privind impozitul pe câștigurile de capital, probleme legate de executarea hotărârilor judecătorești în jurisdicții străine) și soluționarea diferitelor cereri, inclusiv a cererilor de înghețare a activelor, de oprire a dispunerii de active, de conexare a cauzelor și a problemelor de conduită. Cazul s-a încheiat cu o împărțire egală a bunurilor, iar rezultatul a depășit așteptările clientului
L v L - Serviciile noastre au fost contractate într-o cauză complexă, cu un element de extraneitate, referitoare la minori de către o mamă căreia i s-a cerut, în temeiul ordinelor emise de instanțe din Marea Britanie, să-și aducă copilul înapoi în Marea Britanie. Mama a călătorit cu copilul în Polonia și, în urma respingerii cererii de prelungire a șederii sale acolo în august 2017, a decis să nu se întoarcă în Marea Britanie, deoarece copilul a mărturisit că a suferit abuzuri sexuale din partea bunicului și a tatălui. În septembrie 2018, instanța poloneză a respins cererea de înapoiere a minorului formulată de tată în baza Convenției de la Haga, în temeiul articolului 13 litera (b), decizie pe care tatăl a atacat-o printr-un recurs. În martie 2019, tatăl a solicitat Înaltei Curți din Marea Britanie să emită o hotărâre pentru înapoierea minorului, în conformitate cu procedura prevăzută la articolul 11 alineatele (6)-(8) din Regulamentul Bruxelles IIA. Fără a lua în considerare cererea respinsă depusă de tată în temeiul Convenției de la Haga în Polonia, instanța din Marea Britanie a dispus înapoierea minorului. Articolul 11 nu permite instanței din țara din care se înapoiază minorul prea multă libertate de acțiune. Mama a apelat la IMD Solicitors pentru a depune o cerere de anulare a ordinelor instanței britanice de înapoiere a minorului. Datorită eforturilor noastre, cererea a fost aprobată. Din cunoștințele noastre, nu multe cereri de înapoiere a minorului au avut succes în Marea Britanie în temeiul articolului 11 și, în consecință, nu au fost depuse cereri de anulare a unor astfel de hotărâri (așa cum am făcut noi). În prezent, așteptăm decizia privind o altă cerere de transfer de competență către instanțele poloneze, unde locuiesc mama și copilul.
G v P - Reprezentăm o mamă de naționalitate spaniolă, ajutând-o cu depunerea unei cereri urgente pentru o Decizie privind custodia și vizitarea copilului și o Decizie specială, depuse pentru a solicita relocarea copilului în Spania, după înapoierea copilului în Marea Britanie, ca urmare a faptului că mama a pierdut procedura în baza Convenției de la Haga în Spania.
Mama a solicitat emiterea unei decizii de relocare a copilului înapoi în Spania și a unei decizii provizorii privind custodia și vizitarea copilului pentru a asigura contactul cu copilul până la pronunțarea hotărârii definitive. Am argumentat cu succes că, indiferent de înapoierea copilului în Marea Britanie în temeiul Convenției de la Haga, mamei ar trebui să i se permită vizite nesupravegheate cu copilul peste noapte. Ne-am bucurat că am reușit să asigurăm contactul mamei cu copilul de Crăciun, iar mama a declarat că a fost cel mai frumos cadou de Crăciun pe care și l-ar fi putut dori. Cererea de relocare este încă pe rol.
S v V - În prezent, reprezentăm tatăl în cadrul unei proceduri privind custodia și vizitarea copilului inițiată de mamă în legătură cu modificarea unei hotărâri judecătorești emise în Marea Britanie și pronunțate în urma mai multor proceduri internaționale.
Tatăl este un cetățean italian care a locuit în Franța în ultimii 20 de ani, iar mama este cetățean lituanian. Copilul are acum 11 ani, iar procedurile privind minorul au fost pe rol în diferite jurisdicții în cea mai mare parte a vieții acestuia. Procedura de divorț contestată, inclusiv procedura referitoare la custodia și vizitarea copilului, a avut loc la Monaco. Instanța și autoritățile franceze au fost, de asemenea, implicate și diverse proceduri au fost pe rol între părți începând cu 2013 în Franța și Monaco.
Divorțul părților a fost pronunțat la Monaco. În decembrie 2020, mama a depus o cerere de relocare în Anglia cu copilul, relocarea având loc în iunie 2021. Ca urmare a relocării, mama a depus o cerere de emitere a unei decizii privind custodia și vizitarea copilului, pentru a înregistra hotărârea judecătorească din Monaco și pentru a o modifica în ceea ce privește contactul dintre tată și copil. Din cauza acuzațiilor reciproce lansate de părți și a elementului de extraneitate, în acest caz au fost implicate diverse autorități și instanțe. În prezent, procedurile din Anglia se află în stadii incipiente, dar instanța a desemnat un tutore. În acest moment, se așteaptă rezultatul investigațiilor autorităților locale, iar cererea de relocare înapoi în Monaco urmează să fie analizată de către tată. 
P v P - Am reprezentat un soț pârât într-o procedură referitoare la despăgubiri pecuniare din Marea Britanie. Părțile aveau diverse active în Marea Britanie și în România, care constau în principal într-un portofoliu de proprietăți, dar soția a semnalat problemele de conduită din cauza unei companii deținute de soț și asupra căreia pierduse controlul și a acuzațiilor sale de delapidare a activelor. Valoarea activelor, cu excepția companiei, era de aproximativ 3 milioane de lire sterline. 
K v K - Reprezentăm o soție poloneză în cadrul unei proceduri referitoare la despăgubiri pecuniare. Complexitatea cauzei provine în principal dintr-o dispută între părți cu privire la un teren din Polonia, a cărui valoare a fost inițial contestată, dar care a fost ulterior evaluată de un expert comun la aproximativ o jumătate de milion de lire sterline. Valoarea totală a activelor în acest caz este estimată la peste un milion de lire sterline. Terenul din Polonia face obiectul unui contract cu o terță parte și este închiriat ca fermă fotovoltaică. Divizarea terenului pentru a obține o împărțire egală a activelor este complexă din cauza contractului în vigoare și a planurilor de utilizare viitoare a terenului. Deși, în prezent, părțile așteaptă o audiere finală, reprezentanții legali ai ambelor părți depun eforturi pentru a soluționa litigiul apelând la o soluție alternativă.
R v O - Ne-am oferit serviciile pro bono și am colaborat cu o firmă de avocatură din Polonia pentru a ne asigura că o mamă din Costa Rica își recapătă dreptul de vizită pentru copilul ei. Singurul copil al mamei a fost răpit din Marea Britanie în 2014. Mama a avut câștig de cauză în cazul răpirii, iar tribunalele familiale din Marea Britanie au dispus înapoierea copilului. Hotărârile au fost recunoscute în Polonia, însă, din păcate, din cauza diverselor probleme legate de statutul de imigrant al mamei și a întârzierilor instanțelor din Polonia, hotărârile nu au fost executate. Mama se confrunta cu expulzarea din Marea Britanie și cu perspectiva de a nu-și mai vedea niciodată copilul.
Am corespondat cu diverse instanțe din Polonia care se ocupă de dosare de răpiri internaționale și am decis că trebuie depusă o cerere de contact, în loc de inițierea unor noi proceduri pentru executarea hotărârilor judecătorești emise anterior, deoarece mama nu și-a văzut copilul de aproximativ 7 ani. În același timp, am rezolvat problema șederii mamei în Marea Britanie, depunând o cerere de prelungire a șederii sale în afara normelor de imigrare, cerere care a fost și aprobată. În prezent, primim în mod regulat fotografii săptămânale de la mamă cu fiica ei, deoarece acestea se bucură de contact față în față. Am ajutat la obținerea unui ordin emis de instanțele poloneze care dispunea ca mama să-și vadă copilul în mod regulat în persoană, deși, atunci când ne-a contactat, aceasta se confrunta cu perspectiva de a nu-și mai vedea niciodată copilul și de a fi deportată în Costa Rica.

Premii si acreditari