Centru de consiliere

Ce puteți face dacă bănuiți că soțul/soția dumneavoastră nu a dezvăluit bunurile din străinătate?

Postat de postat în Divortul, Familie și copii

Procesul de divorț poate fi complicat și plin de provocări din punct de vedere emoțional, mai ales dacă există suspiciuni cu privire la sinceritatea ambelor părți în ceea ce privește valoarea totală a bunurilor lor. Ajutăm în mod regulat clienții care suspectează faptul că soțul/soția a încercat să ascundă bunurile în vederea divorțului. Aceste suspiciuni pot fi dureroase și pot face ca procedurile de divorț să fie și mai complicate. Dar ce puteți face? În această postare, analizăm câteva dintre opțiunile pe care le aveți la dispoziție dacă bănuiți că soțul/soția dumneavoastră a ascuns sau intenționează să tăinuiască bunuri în timpul procesului de divorț.

Ce înseamnă ascunderea bunurilor în soluționarea financiară și în divorț?

În timpul procesului de divorț, ambele părți sunt obligate să își dezvăluie toate bunurile. Aceasta include bunurile personale, proprietățile deținute în străinătate, investițiile, economiile și interesele de afaceri – procesul este denumit „dezvăluire financiară”. Dezvăluirea financiară este concepută pentru a se asigura că orice acord de divorț la care se ajunge este rezonabil și echitabil. Cu toate acestea, în cazul în care una dintre părți nu este sinceră în timpul dezvăluirii financiare și ascunde bunurile, instanța nu va avea posibilitatea de a lua în considerare bunurile ascunse, iar soluția finală va fi probabil inechitabilă.

Ce pot face dacă bănuiesc că soțul meu/soția mea deține bunuri ascunse?

Aveți la dispoziție mai multe opțiuni în cazul în care bănuiți că soțul/soția dumneavoastră nu a fost sincer/sinceră cu privire la valoarea bunurilor sale, chiar și în cazul în care aceste bunuri sunt deținute în străinătate.

Împiedicați soțul/soția să dispună de bunuri prin intermediul unei hotărâri judecătorești

Dacă bănuiți că soțul/soția dumneavoastră va dispune de bunuri, vă putem ajuta să realizați o cerere de emitere a unei ordonanțe în temeiul articolului 37 din Legea din 1973 privind cauzele matrimoniale (Matrimonial Causes Act 1973). În cazul în care cererea dumneavoastră este acceptată, ordonanța va împiedica soțul/soția să dispună de orice bunuri pe care nu le-a vândut sau transferat în alt mod. De asemenea, o astfel de ordonanță îi poate cere soțului/soției dumneavoastră să transfere înapoi orice bunuri de care a dispus deja. Acesta poate fi un mijloc extrem de eficient de a vă forța soțul/soția să dezvăluie bunurile și de a obține un acord de divorț echitabil. Pentru a solicita o astfel de ordonanță, trebuie să puteți demonstra că bunul a fost cedat pentru a vă împiedica să beneficiați de un acord financiar echitabil în cadrul divorțului.

Hotărâri de înghețare în cazul soluționării financiare și al divorțului

De asemenea, puteți solicita instanței un ordin de înghețare. Un ordin de înghețare va împiedica soțul/soția să dispună de bunuri sau să le administreze în mod necorespunzător. Un exemplu tipic de utilizare a unui ordin de înghețare în cazul unui divorț este acela în care unul dintre soți încearcă, cu rea credință, să cheltuiască cât mai mulți bani sau să vândă bunuri pentru a împiedica ca acestea să fie luate în considerare ca parte a acordului financiar. Un ordin de înghețare este un instrument puternic, deoarece poate fi emis fără ca cealaltă parte să știe acest lucru. Un ordin de înghețare poate, de asemenea, să împiedice dispunerea de bunuri în străinătate, ceea ce poate oferi o protecție mult mai amplă pentru cuplurile internaționale.

Ce bunuri pot fi înghețate în temeiul unui ordin de înghețare în timpul divorțului?

Majoritatea activelor pot face obiectul unui ordin de înghețare, dar, de obicei, în cazurile de divorț și de soluționare financiară, acesta se va aplica conturilor bancare și proprietăților. Cu toate acestea, se poate aplica, de asemenea, bunurilor care nu se află încă sub controlul soțului/soției dumneavoastră, de exemplu, un beneficiu financiar dintr-un proces în curs.

Când va emite instanța un ordin de înghețare într-un caz de divorț?

Trebuie îndeplinite anumite condiții pentru ca instanța de judecată să admită cererea dumneavoastră de înghețare. În general, instanța trebuie să fie convinsă că cealaltă parte este pe cale să dispună sau să vândă bunuri cu intenția de a vă priva de un acord financiar echitabil.

Luarea de măsuri în situația în care credeți că soțul/soția dumneavoastră ascunde sau dispune de bunuri poate fi complicată. Vă recomandăm să nu încercați să găsiți dovezi sau să acționați pe cont propriu și, în schimb, să solicitați consiliere juridică de specialitate din partea echipei noastre experimentate. Am ajutat numeroși clienți care suspectau că soțul/soția nu fusese onest(ă) cu privire la dezvăluirea financiară. Luați legătura cu noi astăzi.

Contactați avocații noștri specializați în dreptul divorțului din Marea Britanie, la birourile din Manchester, Londra și Birmingham

Avocații noștri specializați în divorțuri internaționale vă vor ajuta la fiecare pas în această perioadă dificilă. Echipa noastră de specialiști deține experiență amplă în procedurile de divorț cu un element internațional și în soluționări financiare. Pentru stabilirea unei consultații inițiale în vederea divorțului, contactați avocații noștri specializați la numărul de telefon 0330 107 0107 sau solicitați să fiți contactat.

Acest articol este destinat doar pentru a oferi informații generale și nu constituie consiliere juridică sau profesională. Vă rugăm să rețineți este posibil ca legea să se fi schimbat de la publicarea acestui articol.

Publicat de:

Iwona DurlakAsociat principal

Dreptul Familiei – IMD Solicitors LLP

Sună acum pentru a discuta cazul tău: 0330 159 6497
Solicitați un apel înapoi Luni - Vineri: 9am -5:30pm

Premii si acreditari