Centrul de consultanță

Neglijență în timpul unei operații estetice
Feb

Când chirurgia cosmetică dă greș

Chirurgia cosmetică și chirurgia plastică sunt asociate cel mai frecvent cu domeniile cele mai tehnice şi specializate ale chirurgiei constructive realizate de specialiștii spitalelor care fac parte din sistemul de asistență medicală de stat (NHS). Cu toate acestea, există forme răspândite de proceduri „non-chirurgicale” care pot fi efectuate  în saloane cosmetice de către practicieni fără pregătire medicală. Aceste tratamente sunt mai rapide și ieftine decât cele efectuate de un chirurg, însă procedurile non-chirurgicale, deși sunt considerate nu atât de „invazive”, pot avea consecințe medicale grave dacă nu sunt efectuate în mod adecvat.

Riscurile unor proceduri prost administrate, cum ar fi infecții cu Botox, fillere dermice și tratamentul de îndepărtare cu laser a părului nedorit sunt cu atât mai mari cu cât aceste tratamente pot fi făcute de oricine, indiferent de cunoștințe, expertiză sau calificare. Când se întâmplă să dea greș, acestea pot conduce la reacții alergice, sângerări, infecții, desfigurări și, în cele mai extreme cazuri, chiar paralizii.

Deși numărul de intervenții chirurgicale cosmetice efectuate în Marea Britanie a scăzut de-a lungul anilor, atingând un nivel maxim de peste 51 de mii de proceduri în 2015, în 2017 încă se menține un nivel ridicat de peste 28 de mii. Comparând aceste date cu cele peste 11 milioane de proceduri non-chirurgicale, în mare parte nereglementate, efectuate în 2016, este clar că există o acceptare generală a procedurilor non-chirurgicale.

Deși toate procedurile de chirurgie cosmetică, precum și cele non-chirurgicale implică riscuri, persoana care efectuează tratamentul are o Obligație de Prudență și Diligență față de dumneavoastră. Dacă procedura care vi s-a efectuat nu a mers bine sau sunteți nemulțumit(ă) de rezultatele tratamentului, puteți avea dreptul de a solicita despăgubiri.

Plângeri frecvente privind procedurile de chirurgie cosmetică și non-cosmetică

Pentru a avea câștig de cauză, trebuie să dovediți că, cel mai probabil, persoana care a efectuat procedura nu a îndeplinit standardele rezonabile.

Mai jos sunt prezentate exemple de tipuri frecvente de reclamații:

 • Lipsa obținerii consimțământului informat
 • Mărirea și micșorarea sânilor
 • Lifting facial (ridectomie)
 • Chirurgia pleoapelor (blefaroplastie)
 • Tratament cu Botox și umplere dermică
 • Remodelarea nasului (rinoplastie)
 • Remodelarea urechii (otoplastie)
 • Ridicarea sprâncenelor
 • Refacerea pielii cu laser
 • Îndepărtarea cu laser a părului
 • Stomatologie cosmetică
 • Nuanțarea genelor
 • Abdominoplastie sau micșorea stomacului
 • Liposucție

Drepturile dumneavoastră legale

Indiferent dacă procedura non-cosmetică sau de chirurgie cosmetică este efectuată în cadrul unei unități din sistemul sistemul de asistență medicală de stat (NHS) sau într-o unitate privată, chirurgul, medicul, profesionistul medical sau practicianul calificat trebuie să-și exercite competența rezonabilă și grija. Dacă nu se întâmplă acest lucru, aveți dreptul legal de a solicita despăgubiri pentru durerea și suferința dumneavoastră, și pentru alte prejudicii suferite.

De asemenea, puteți face o plângere formală în încercarea de a obține scuze și alte forme compensatorii, cum ar fi schimbarea practicilor de lucru.

În cazul în care considerați că ați suferit leziuni ca urmare a unei proceduri de chirurgie cosmetică sau non-chirurgicală, este important să vă adresați, fără întârziere, unui avocat specializat în neglijențe medicale.

Pentru a aduce cererea în instanță aveți la dispoziție doar trei ani de la data efectuării procedurii sau de la momentul când v-ați dat seama că procedura este cauza vătămării dumneavoastră. Echipa noastră de avocați specializați în neglijențe medicale va fi în măsură să aprecieze dacă într-adevăr există un temei legal și, apoi, va acţiona în numele dumneavoastră în regim „no win, no fee”, asigurându-se că veţi primi 100% din depăgubirile câştigate în baza cererii de vătămare corporală.

Dacă doriți să discutați cazul dumneavoastră potențial cu unul dintre membrii echipei noastre de avocați specializați în neglijențe medicale, vă rugăm să ne contactați la numărul 0330 159 6497 sau să completați formularul nostru online.

Vezi toate articolele