Centrul de consultanță

Oct

Ați luat o decizie pentru a obține un divorț?

La IMD Solicitors LLP recunoaștem că obținerea unui divorț este o decizie importantă în viața ta, care, în general, declanșează preocupări legate de impactul pe care îl poate avea asupra ta, asupra copiilor tăi, asupra afacerii tale și asupra finanțelor tale. Este foarte important să ne amintim că divorțul sfârșește numai relația dintre două părți și nu rezolvă problemele financiare sau nu oferă niciun fel de aranjamente pentru copii. Din acest motiv, evaluăm cu atenție circumstanțele dvs. și oferim sfaturi personalizate, personalizate, care vă permit să luați în considerare opțiunile și să vă planificați viitorul.

Înțelegem că procesul de divorț poate fi unul de lungă durată și, prin urmare, ne străduim să vă informăm în fiecare etapă a procesului.

Ai nevoie de un avocat sau o poți face singur?

Procesul de aplicare pentru divorțului poate părea foarte simplu pentru dvs., constând în principal în completarea unor formulare, fără a fi necesară prezența în instanță dacă divorțul nu este contestat. Cu toate acestea, informațiile introduse în petiția privind divorțul trebuie să fie corecte și astfel pregătite în mod temeinic pentru a evita întârzierile inutile în cazul dumneavoastră. Un divorț nu este automat. Trebuie să satisfaceți și să dovediți “fapta” pe care alegeți să o invocați în cererea de divorț pentru a stabili că căsătoria a fost destramata iremediabil. O decizie recentă a Curții Supreme (Owens v Owens) a constatat că argumentele oferite de soție nu erau suficiente pentru a justifica un decret de divorț, deși a fost furnizată o listă exhaustivă de incidente. De asemenea, trebuie să includeți solicitările dvs. în ceea ce privește costurile și alte aspecte care nu vor fi luate în considerare decât dacă sunt specificate.

În plus, ați putea crede că, în calitate de adulți responsabili, puteți ajunge la un acord în ceea ce privește soluționarea financiară sau problemele copiilor. Cu toate acestea, numai un avocat va putea confirma dacă interesele dvs. sunt acoperite în viitor și că acordul este legal. Momentul încheierii acordurilor este, de asemenea, esențial, iar nerespectarea acestora poate duce la o procedură viitoare împotriva dumneavoastra în instanță de către fostul dvs. soț/sotie pentru cereri de moștenire sau pensie. Vom fi în măsură să vă sfătuim cu privire la tipul de acord care este adecvat în cazul dvs. și care este jurisdicția, astfel încât bunurile dumneavoastră atât în ​​Regatul Unit cât și în străinătate să fie partajate corect.

Prin urmare, este esențial să aveti un reprezentant în timpul dificil și vă sfătuim cu tărie să alegeți un reprezentant care să vă trateze cazul mai mult decât o aplicație și care vrea să înțeleagă în mod activ nevoile dvs. și va fi acolo pentru fiecare pas a drumului. La avocații IMD, echipa noastră de avocați de familie specialiști se angajează să ofere un serviciu cu adevărat personal care vă pune primul și oferă sfaturi care sunt cele mai potrivite situației dvs. actuale.

Una dintre valorile noastre de bază la Avocații IMD este că ne pasă în tot ceea ce facem. Ne pasă să vă ascultăm și să facem procesul cât mai neted posibil pentru dumneavoastră. Îți pasă de copiii tăi și de situația lor după separare mai presus de toate, ne pasă de tine.

Dacă aveți probleme maritale și nu sunteți sigur de opțiunile dvs., atunci Avocații IMD sunt aici pentru a vă ajuta. Echipa noastră de specialiști în domeniul dreptului familiei vă poate îndruma în fiecare pas. Sunați-ne astăzi la 0330 159 6497 sau trimiteți-ne un e-mail la adresa: info@imd.co.uk

Vezi toate articolele