Centru de consiliere

Procedura de divorț: ghid succint pentru cuplurile internaționale

Postat de postat în Divortul, Familie și copii

Să treci printr-un divorț nu este niciodată ușor, însă cuplurile internaționale se confruntă deseori cu motive de îngrijorare și dificultăți suplimentare atunci când parcurg procesul de încetare a căsătoriei. În acest articol, vom prezenta succint cum poate fi demarată procedura de divorț pentru cuplurile internaționale și vom răspunde la câteva dintre întrebările dvs. Dacă aveți nevoie de sfaturi în legătură cu divorțul internațional, contactați echipa noastră astăzi la numărul 0330 107 0107.

Contează în ce țară divorțez?

Pe scurt, da. Există numeroase motive pentru care țara în care alegeți să divorțați contează – aceasta poate avea un impact uriaș asupra rezultatului divorțului.

În primul rând, veți avea la dispoziție doar anumite jurisdicții, nu puteți pur și simplu să divorțați oriunde. Un avocat specializat în divorț internațional va putea să vă consilieze în privința opțiunilor de care dispuneți.

Jurisdicțiile au atitudini diferite față de rezultatul divorțului, precum și față de anumite chestiuni, precum:

 • Prevederile financiare și întreținerea
 • Reședința și custodia copilului
 • Împărțirea bunurilor
 • Atitudinile existente în societate față de divorț, precum și față de aspectele legate de politica privind egalitatea de gen

Pot să demarez procedura de divorț în Anglia și Țara Galilor dacă ne-am căsătorit în străinătate?

În majoritatea cazurilor, da. Dacă aveți un certificat de căsătorie valabil, ar trebui să puteți iniția procedura de divorț în Anglia și Țara Galilor. Trebuie să îndepliniți următoarele condiții:

 • În cazul în care certificatul dvs. de căsătorie nu este în limba engleză, trebuie să aveți traducerea legalizată a acestuia, care va fi trimisă instanței împreună cu cererea de divorț.
 • Căsătoria dvs. trebuie să fi fost încheiată în mod legal în țara în care v-ați căsătorit. De exemplu, este necesar să fi respectat toate cerințele și obiceiurile. În cazul în care căsătoria nu este legală, nu puteți să divorțați. Problemele frecvente pe care le întâlnim includ situațiile în care partenerii nu au avut numărul necesar de martori prezenți sau nu s-au căsătorit civil, pe lângă ceremonia religioasă.

Soțul/soția mea s-a mutat în străinătate; pot să demarez acțiunea de divorț în Anglia și Țara Galilor?

În majoritatea situațiilor, da – atâta timp cât încă locuiți în Anglia și Țara Galilor. Instanța are autoritatea de a se ocupa de divorțul dvs. în cazul în care se aplică una dintre situațiile de mai jos:

 • Dvs. și soțul/soția dvs. aveți reședința obișnuită în Anglia și Țara Galilor sau ați avut ultima reședință obișnuită aici, iar unul dintre dvs. încă locuiește aici.
 • Locuiți în Anglia și Țara Galilor de un an și aveți reședința obișnuită aici.
 • Locuiți în Anglia și Țara Galilor de șase luni, aveți reședința obișnuită și domiciliul în Anglia și Țara Galilor.
 • Atât dvs., cât și soțul/soția dvs. aveți domiciliul în Anglia și Țara Galilor.

Acesta poate fi un domeniu complicat al dreptului, însă un avocat cu experiență în procedura de divorț internațional poate să vă ofere consiliere completă în legătură cu poziția dvs.

Unde ar trebui să divorțez, ținând cont că m-am căsătorit în străinătate, însă locuim în Anglia?

Țara în care ar trebui să divorțați depinde de situația dvs. specifică. Printre factorii care vor juca un rol important atunci când alegeți unde doriți să divorțați se numără:

 • Cât de simplu este procesul și cât de ușor este să divorțați în fiecare dintre jurisdicțiile în care este posibilă demararea divorțului pentru dvs.
 • Ce abordare are instanța din fiecare jurisdicție față de soluționarea chestiunilor financiare și dacă o astfel de abordare va fi în avantajul dvs.
 • Dacă ați încheiat un contract prenupțial și dacă acesta va fi recunoscut de către instanțele din jurisdicția aleasă
 • Modul în care instanța din fiecare jurisdicție abordează chestiunile legate de copii și dacă această abordare va fi în avantajul dvs.

Este mai bine să divorțez în Anglia și Țara Galilor?

În mass-media, Regatul Unit este deseori zugrăvit drept „capitala mondială a divorțului”. Multe cazuri celebre au fost soluționate în favoarea soților care au ales să divorțeze aici, iar procesul este relativ simplu, comparativ cu alte țări.

În funcție de jurisdicțiile în care aveți posibilitatea să demarați acțiunea de divorț, ar putea fi cea mai bună opțiune pentru dvs. din punct de vedere financiar. Instanțele din Anglia și Țara Galilor soluționează chestiunile financiare dintr-un divorț bazându-se pe principiul egalității și echității. Atunci când veți contacta un avocat specializat în divorțuri internaționale, acesta va putea să vă indice cum ar putea fi împărțite bunurilete dvs.

Avocați specializați în divorțuri internaționale din Regatul Unit

Echipa noastră specializată în dreptul familiei se ocupă de cazuri cu elemente internaționale, în special divorțuri transfrontaliere când procedura de divorț se desfășoară în Regatul Unit dacă una dintre părți poate avea legături cu alte țări. Dacă sunteți cetățean francez sau german și aveți în vedere demararea unei proceduri de divorț în Regatul Unit sau ați primit documentele emise de o instanță din Regatul Unit, trebuie să solicitați cât mai curând consultanță juridică în această privință și să discutați cu echipa noastră de top specializată în dreptul familiei, apelând numărul 0330 107 0107 sau solicitând să fiți apelat.

Acest articol este destinat doar pentru a oferi informații generale și nu constituie consiliere juridică sau profesională. Vă rugăm să rețineți este posibil ca legea să se fi schimbat de la publicarea acestui articol.

Publicat de:

Iwona DurlakAsociat principal

Dreptul Familiei – IMD Solicitors LLP

Sună acum pentru a discuta cazul tău: 0330 159 6497
Solicitați un apel înapoi Luni - Vineri: 9am -5:30pm

PREMII SI ACREDITARI