Centru de consiliere

Viața după divorț: proprietățile în străinătate, testamentele, procurile și pensiile

Postat de postat în Divortul, Familie și copii

Nu este niciodată ușor să treci printr-un divorț, însă ceea ce urmează după acesta poate fi și mai dificil atunci când una dintre părți dorește să se mute în străinătate sau deține bunuri în străinătate. Poate că unul dintre dumneavoastră dorește să se mute înapoi în țara de origine, pentru a fi alături de prieteni și familie, sau poate aveți proprietăți în străinătate de care trebuie să vă ocupați. Din păcate, pronunțarea divorțului nu înseamnă sfârșitul vieții pe care ați avut-o împreună cu soțul/soția; există numeroase alte probleme juridice care trebuie rezolvate. Acest articol analizează câteva dintre aspectele-cheie care trebuie examinate după pronunțarea unui divorț cu element internațional.

Recunoașterea unui acord de consens financiar, semnat de instanță

Dacă ați divorțat în Anglia și Țara Galilor, dar una sau ambele părți la divorț are/au proprietăți sau venituri în străinătate, poate fi necesară recunoașterea într-o altă țară a  unui acord financiar, aspect care poate reprezenta o provocare.

Poate fi necesar să solicitați încheierea unui acord financiar în străinătate, de exemplu, atunci când o proprietate din străinătate urmează să fie vândută sau transferată către dumneavoastră. De asemenea, este posibil să aveți nevoie de un acord financiar în străinătate dacă fostul soț/fosta soție s-a mutat într-o altă țară și trebuie să vă achite pensie de întreținere. Va trebui să apelați la serviciile unui avocat cu experiență în dreptul internațional al familiei, deoarece modul de recunoaștere a unui astfel de acord va depinde de circumstanțele și de țara în care trebuie recunoscut.

Modificarea testamentului

De asemenea, este esențial să vă modificați testamentul după divorț. Dacă v-ați făcut testamentul în Anglia și Țara Galilor, testamentul dumneavoastră este încă valabil în caz de divorț, dar este posibil să nu mai fie adecvat scopului. Multe persoane își numesc soțul/soția executor testamentar și principalul beneficiar al testamentului lor. Cu toate acestea, efectul divorțului asupra testamentului se traduce prin tratarea soțului/soției drept decedat(ă) înaintea dumneavoastră. Aceasta înseamnă că soțul/soția dumneavoastră nu va mai putea fi beneficiarul testamentului dumneavoastră sau acționa în calitate de executor testamentar. Deși este posibil ca acesta să fie rezultatul pe care vi-l doriți, acest curs de acțiune lasă loc de lacune semnificative în planul de partajare a bunurilor dumneavoastră. Va trebui să numiți o altă persoană care să acționeze în calitate de executor testamentar și să decideți cine doriți să vă moștenească bunurile.

Modificarea procurii dumneavoastră

În mod similar, majoritatea oamenilor acordă procură soțului/soției pentru ca acesta/aceasta să acționeze ca reprezentant al lor. Cu toate acestea, divorțul va anula numirea fostului soț/fostei soții ca reprezentant, astfel încât este posibil să rămâneți fără reprezentant. Sperăm că nu veți avea niciodată nevoie de procură, însă este esențial să încheiați una, pentru a vă oferi liniștea sufletească necesară pentru a merge mai departe. Vă putem oferi consultanță și asistență în întomirea unei noi procuri.

Regimul pensiilor în cazul în care un partener se mută în străinătate

Pensiile pot reprezenta o zonă financiară complexă în caz de divorț, cu atât mai mult atunci când o parte locuiește în străinătate sau dorește să se mute în străinătate în viitor.

Instanțele din Anglia și Țara Galilor nu pot emite o hotărâre judecătorească de împărțire a pensiei în cazurile în care pensia provine dintr-un sistem de pensii din străinătate. Cu toate acestea, fostul soț/fosta soție își poate transfera fondurile de pensii într-un sistem din străinătate, ceea ce înseamnă că ați putea pierde veniturile din pensii, dacă acest aspect nu este abordat corespunzător în cadrul înțelegerii dumneavoastră financiare. De obicei, instanțele preferă o „decizie clară” în ceea ce privește pensiile și vor emite o hotărâre judecătorească de împărțire a pensiei, prin care pensia se împarte imediat. Acest lucru se compară cu un ordin de poprire a pensiei, care stabilește că un procent din venitul viitor al unei persoane va fi plătit fostului soț/fostei soții, odată ce titularul pensiei atinge vârsta de pensionare.

Vă putem oferi recomandări complete cu privire la situația dumneavoastră, pentru a vă asigura că puteți accesa fondurile de pensii în aceste circumstanțe. De asemenea, vă putem ajuta să accesați serviciile unui avocat din jurisdicția în care sunt deținute fondurile de pensii, dacă este cazul.

Contactați IMD Solicitors – Experți în dreptul internațional al familiei

Dacă aveți nevoie de recomandări cu privire la divorțurile internaționale sau la pașii următori, luați legătura cu echipa noastră experimentată astăzi. Avem cabinete în Marea Britanie, respectiv în Manchester, Londra și Birmingham. Contactați echipa noastră specializată în dreptul internațional al familiei la numărul 0330 159 6497 sau solicitați să fiți contactat(ă).

Acest articol este destinat doar pentru a oferi informații generale și nu constituie consiliere juridică sau profesională. Vă rugăm să rețineți este posibil ca legea să se fi schimbat de la publicarea acestui articol.

Publicat de:

Iwona DurlakAsociat principal

Dreptul Familiei – IMD Solicitors LLP

Sună acum pentru a discuta cazul tău: 0330 159 6497
Solicitați un apel înapoi Luni - Vineri: 9am -5:30pm

Premii si acreditari