Centru de consiliere

Cele mai frecvente 5 litigii comerciale și cum să le evitați

Postat de postat în Servicii destinate întreprinderilor

Contractele sunt o parte importantă a fiecărei relații comerciale și, prin urmare, litigiile contractuale sunt frecvente. Există multe aspecte care pot duce la litigii contractuale și comerciale în diferite tipuri de relații. Cu toate acestea, cu consultanță și asistență juridică adecvată, vă puteți proteja pe dumneavoastră și afacerea dumneavoastră pe cât posibil de disputele potențial costisitoare. Acest articol analizează unele dintre cele mai frecvente litigii contractuale și comerciale și modul în care un avocat cu experiență vă poate ajuta să le evitați.

Litigii între acționari

Litigiile dintre acționari apar în toate tipurile de afaceri, dar cel mai frecvent vedem că astfel de litigii apar atunci când acționarii au o relație preexistentă. Membri ai familiei, prieteni sau foști colegi decid să se lanseze împreună în afaceri și convin că, indiferent ce se va întâmpla, vor reuși să rezolve problema între ei. Cu toate acestea, lumea afacerilor poate fi complicată, iar dezacordurile pot escalada rapid în dispute în toată regula. Indiferent cu cine intrați în afaceri, este esențial să aveți de la început un acord clar al acționarilor. Vă putem ajuta să redactați un acord clar și echitabil, care să funcționeze pentru toate părțile implicate.

Încălcarea confidențialității

Lansarea unei noi întreprinderi este un lucru interesant, dar poate fi ușor să omiteți să vă protejați și să vă asigurați viitorul afacerii. Atunci când deveniți angajat, probabil că încredințați angajatorului informații confidențiale și contacte-cheie pentru afacerea dumneavoastră. Asistăm deseori la litigii în care un angajat pleacă pentru a deveni un concurent direct și folosește contactele și informațiile obținute în cadrul angajamentului său anterior. În absența unei clauze de confidențialitate sau de neconcurență, vă lăsați afacerea vulnerabilă la daune ireparabile.

Probleme legate de furnizarea de bunuri și de producție

Contractele cu furnizorii pot fi derutante și, adesea, vedem clienți care acceptă pur și simplu termenii standard ai unui contract furnizat de un furnizor fără a verifica dacă acesta corespunde nevoilor afacerii lor. Faptul că vă bazați pe un contract tip poate însemna că anumite eventualități nu sunt luate în considerare, iar atunci când apar litigii cu furnizorii, s-ar putea să vă fie dificil să vă rezolvați problemele. De exemplu, dacă furnizorul dumneavoastră nu reușește în mod constant să vă livreze produsele sau dacă există întârzieri nejustificate, acest lucru poate avea un impact semnificativ asupra afacerii dumneavoastră Trebuie să vă asigurați că termenii contractuali sunt clari și să obțineți sfatul și asistența unui avocat specializat în contracte comerciale pentru a vă asigura poziția juridică.

Neplata sau neexecutarea contractului

Din nefericire, existența unui contract nu garantează întotdeauna că termenii acestuia sunt respectați. Vedem multe litigii contractuale care apar din cauza neplății sau a neexecutării contractului, dar, în multe cazuri, contractul nu oferă o protecție adecvată pentru partea prejudiciată. Scopul unui contract comercial este de a repartiza riscurile între părți și de a stabili ce ar trebui să se întâmple în cazul în care una dintre părți nu își îndeplinește obligațiile sau în cazul în care există un dezacord. Contractul dumneavoastră ar trebui să conțină clauze foarte specifice cu privire la ceea ce ar trebui să se întâmple în cazul în care una dintre părți nu plătește sau nu își îndeplinește obligațiile. Ar trebui să precizați clar dacă partea respectivă va avea posibilitatea de a remedia problema, cât timp are la dispoziție pentru a face acest lucru și ce căi de atac are la dispoziție cealaltă parte la contract.

Litigii de proprietate intelectuală

Atunci când începeți o afacere, este esențial să efectuați cercetări adecvate pentru a vă asigura că nu încălcați drepturile de proprietate intelectuală ale unei alte întreprinderi. Pe de altă parte, trebuie, de asemenea, să luați măsuri pentru a vă proteja proprietatea intelectuală. Multe întreprinderi înregistrează un nume de companie, cumpără domeniile relevante și își securizează parolele din rețelele de socializare crezând că acest lucru este suficient pentru a-și proteja afacerea. Cu toate acestea, ca să simplificăm, dacă nu vă înregistrați proprietatea intelectuală, altcineva o poate face. Vă putem ajuta să luați măsuri pentru a vă proteja proprietatea intelectuală, oferindu-vă consultanță și asistență în fiecare etapă.

Asistăm în mod regulat clienții într-o gamă largă de litigii comerciale, inclusiv litigii de proprietate intelectuală și vă putem oferi sfatul și asistența de care aveți nevoie. Luați legătura cu echipa noastră astăzi.

Contactați specialiștii IMD în litigii contractuale

Specialiștii noștri în soluționarea litigiilor contractuale înțeleg rolul esențial pe care îl joacă contractele în operațiunile dumneavoastră comerciale și necesitatea de a ne asigura că acestea funcționează așa cum au fost concepute. Ei înțeleg, de asemenea, necesitatea de a reacționa rapid în cazul în care apare un litigiu și de a dezvolta soluții creative cu privire la modul în care acestea ar putea fi rezolvate. Pentru mai multe informații, vă rugăm să îl contactați pe Marcin Durlak la 0330 107 0107. Alternativ, puteți face o programare pentru a vă întâlni cu un membru al echipei noastre, într-unul dintre birourile noastre situate convenabil.

Acest articol este destinat doar pentru a oferi informații generale și nu constituie consiliere juridică sau profesională. Vă rugăm să rețineți este posibil ca legea să se fi schimbat de la publicarea acestui articol.

Publicat de:

Marcin Durlak Partener Coordonator

Servicii Destinate Întreprinderilor – IMD Solicitors LLP

Sună acum pentru a discuta cazul tău: 0330 159 6497
Solicitați un apel înapoi Luni - Vineri: 9am -5:30pm

PREMII SI ACREDITARI