Centru de consiliere

Medierea în soluționarea litigiilor în construcții

Postat de postat în Servicii destinate întreprinderilor

Proiectele de construcție pot fi complexe și pot dura ani până la finalizare. În acest răstimp, pot fi implicate numeroase părți, sute de muncitori și subantreprenori. Întârzierile sunt un lucru obișnuit, la fel și litigiile. Cu toate acestea, pentru a menține un proiect pe calea cea bună, este esențială soluționarea litigiilor în mod eficient și cu costuri eficiente. Nu numai finalizarea litigiului este importantă, ci și menținerea bunelor raporturi de muncă. Medierea poate fi de ajutor. În acest articol aruncăm o privire asupra medierii în vederea soluționării litigiilor în construcții, inclusiv asupra beneficiilor și procedurii. 

Medierea în construcții

Litigiile sunt foarte comune în sectorul construcțiilor, iar părțile apelează la această metodă pentru a soluționa cât mai rapid toate tipurile de litigii. Medierea poate reduce la minimum timpul și costurile ocazionate de soluționarea unui litigiu și se pot derula odată cu proiectul.

Ce este medierea?

Medierea este procesul de soluționare a unui litigiu care implică o parte separată și neutră cunoscută drept mediator. Părțile conlucrează cu mediatorul în vederea soluționării litigiului. Rolul mediatorului în aceste sesiuni este de a facilita discuția structurată și de a îndruma părțile către o soluție potrivită. De regulă, în procesul de mediere a litigiilor în construcții, mediatorul are experiență suficientă în industria construcțiilor pentru a fi în măsură să înțeleagă natura pe deplin natura litigiului.

Diferența dintre mediere și alte forme de soluționare a litigiilor este că mediatorul se axează pe ceea ce au nevoie părțile pentru a ajunge la un acord, mai degrabă decât pe ce drepturi ar avea în mod legal, făcând procesul mai practic, eficient și orientat către soluție.

Medierea în construcții este  obligatorie din punct de vedere juridic?

Medierea în sine nu este obligatorie din punct de vedere juridic, dar părțile pot apela la mediere pentru a găsi o soluție de comun acord menită să faciliteze finalizarea proiectului. În mediere, factorul decizional nu este mediatorul, ci părțile. Diferența față de arbitraj sau proceduri judiciare este că în aceste cazuri decizia va fi luată de arbitru sau judecător. Părțile dețin controlul total asupra rezultatului atunci când soluționează un litigiu în construcții prin mediere. Dacă părțile convin asupra unei soluții, rezultatul medierii poate fi un acord obligatoriu din punct de vedere juridic.

Sunt obligat să apele la mediere pentru a soluționa un litigiu în construcții?

Medierea este un proces voluntar, adică nu sunteți obligat să luați parte la mediere. Cu toate acestea, procedura este strict confidențială, deci nu este nimic rău în a încerca să soluționați o dispută prin mediere și în a înțelege mai bine care este poziția dvs.

Care sunt beneficiile folosirii medierii în soluționarea unui litigiu în construcții?

Unul din principalele motive pentru care părțile recurg la mediere în detrimentul altor forme de soluționare a litigiilor este că medierea este mult mai puțin costisitoare. În plus, puteți soluționa litigiul mult mai repede. În mod normal, sesiunile de mediere pot fi finalizate în decursul a câteva zile, în timp ce procedurile judiciare sau de arbitraj pot dura săptămâni.

Imediat ce puteți demara medierea, sesiunile pot fi programate, spre deosebire de ședințele și termenele de judecată, care pot începe după luni și chiar ani. Poate știți deja că este adesea esențial să se soluționeze o dispută rapid pentru a păstra un proiect în curs și pentru a menține bunele relații de muncă dintre părți în cazul unui contract de construcție.

În plus față de aceste beneficii practice, menținerea unor relații bune, abordarea subiectelor critice și evaluarea litigiului în mod obiectiv pot îmbunătăți profesionalismul întregului proiect.  Ambele părți au ocazia de a-și exprima îngrijorările și de a-și expune cazul, înțelegând astfel mai bine dificultățile cu care se confruntă ambele părți.

Adesea, demararea medierii este cea mai dificilă parte, însă, odată ce discuțiile se deschid, ambele părți sunt deschise să găsească soluții potrivite proiectului. Oferim consultanță și sfaturi specializate în legătură cu litigiile de construcții, inclusiv medierea. Contactați-ne chiar azi.

Contactați avocații IMD specializați în litigiile în construcții

Echipa noastră de avocați specializați în litigiile în construcții sunt cunoscuți în această industrie pentru proactivitate și consultanță comercială dedicată, menită să vă sprijine în a obține cel mai bun rezultat. Avem experiență în soluționarea disputelor care iau naștere în proiecte de toate tipurile și anvergură și avem experiență specifică în litigiile de mare amploare cu mai multe părți în sectorul dezvoltării proiectelor imobiliare comerciale și rezidențiale. Pentru a discuta nevoile și preocupările specifice cu un membru al echipei noastre, contactați-ne chiar azi la 0330 107 0107 sau completați formularul online, și vă vom contacta cât mai repede.

Acest articol este destinat doar pentru a oferi informații generale și nu constituie consiliere juridică sau profesională. Vă rugăm să rețineți este posibil ca legea să se fi schimbat de la publicarea acestui articol.

Sună acum pentru a discuta cazul tău: 0330 159 6497
Solicitați un apel înapoi Luni - Vineri: 9am -5:30pm

PREMII SI ACREDITARI