Centrul de consultanță

Pot să divorțez de partenerul meu abuziv?
Mar

Pot să divorțez de partenerul meu abuziv?

Pot divorța de partenerul meu abuziv?

Din păcate, dacă vă confruntați cu un abuz în căsătoria dumneavoastră, sunteți departe de a fi singur/ă, potrivit unor studii care sugerează că la un moment dat, una din patru femei și unul din opt bărbați vor avea o astfel de experiență.

“Încetarea unei căsătorii abuzive va însemna nu doar părăsirea soțului/soției, ci și divorțul oficial de acesta/aceasta”, spune Iwona Durlak, expertul în dreptul familiei al IMD Solicitors LLP din Londra. “Acesta este un pas înspăimântător, dar important, deoarece studiile au arătat că partenerii abuzivi nu își schimbă adesea comportamentul. Astfel, este puțin probabil ca circumstanțele dumneavoastră să se schimbe dacă rămâneți implicați în această căsătorie.”

Vă vom ghida pe parcursul procesului de divorț

Procesului de divorț

Pe lângă faptul că vă ghidăm în procesul legal de divorț, vă vom oferi și sfaturi practice. Suntem conectați cu o gamă largă de servicii de asistență și vă putem face legătura cu persoanele care vă vor ajuta să găsiți un loc sigur unde să stați, dacă este necesar, și să aflați dacă sunteți eligibil pentru orice prestații de stat. Este firesc să vă preocupați de bani, dar este posibil să fiți eligibil pentru Asistență Juridică pentru a vă acoperi costurile legale.

Cinci moduri prin care căsătoria s-a descompus iremediabil

Pentru a obține un divorț, trebuie să puteți arăta că mariajul dumneavoastră s-a descompus iremediabil. Există cinci modalități prin care se poate arăta asta, și anume:

  • Un partener l-a părăsit pe celalalt
  • S-a produs un adulter
  • Un partener este vinovat de comportament nerezonabil
  • Amândoi soții trăiesc separați de cel puțin doi ani de zile și ambii își dau consimțământul pentru divorț
  • Trăiesc separați de cel puțin cinci ani de zile

Cazuri de violență domestică și alte abuzuri

În cazul în care există violență în familie sau alte abuzuri în cadrul căsătoriei, atunci cel mai comun mod de a proceda este furnizarea de dovezi cu privire la un comportament nerezonabil. Este necesar să arătați că partenerul dumneavoastră s-a comportat în așa fel încât în mod rezonabil nu vi se poate cere să continuați să locuiți cu acesta.

Avocatul dumneavoastră va pune la punct un istoric al relației dumneavoastră, astfel încât să poată descrie câteva incidente semnificative pentru a demonstra instanței comportamentul abuziv și nerezonabil al partenerului în cauză. Nu vă așteptați să prezentați fiecare incident de pe parcursul căsniciei, ci evidențiați doar câteva exemple reprezentative. S-ar putea să vă fie de ajutor să țineți un jurnal al incidentelor sau să faceți câteva notițe care să arate o cronologie clară a comportamentului nerezonabil.

De cele mai multe ori nu va trebui să vă prezentați în instanță. Asta se întâmplă doar dacă divorțul este contestat de soț/soție. Chiar dacă contestat divorțul, în mod normal este posibil să se pună la un loc un plan de urmat care să evite prezentarea în instanță.

Audieri de divorț în ședință publică

Audierile de divorț nu se desfășoară în ședință publică, ci în spatele ușilor închise. Acest lucru înseamnă că membrii publicului nu vor fi prezenți. Este posibil ca unii membri acreditați ai mass-media să participle la audiere, dar exista restricții cu privire la ceea ce li s-ar permite să raporteze.

Divorțul în baza comportamentului nerezonabil

Divorțul în baza comportamentului nerezonabil

Atunci când solicitați un divorț pe baza unui comportament nejustificat, există anumite termene care trebuie respectate. Dacă ați continuat să trăiți împreună, trebuie să faceți petiție în termen de șase luni de la ultimul incident de abuz. Dacă nu mai trăiți împreună, acest termen poate fi prelungit.

Unul dintre avantajele unui astfel de divorț este că este fi posibil să puteți asigura un ordin din partea instanței care să prevadă că partenerul dumneavoastră va plăti o parte sau chiar toate costurile legale pentru divorț.

Impactul comportamentului nerezonabil asupra partajului

O concepție comun întânită, dar greșită este aceea că, dacă partenerul a avut un comportament nerezonabil pe durata căsniciei, atunci acesta va fi penalizat atunci când vine vorba de partaj. Însă nu este cazul și este puțin probabil ca experiența dumneavoastră de abuz domestic să ducă la o creștere a drepturilor dumneavoastră financiare. Numai în cazuri rare și extreme, instanța va analiza o ajustare a bunurilor matrimoniale pe baza comportamentului soției/soțului  dumneavoastră. Instanța trebuie să fie convinsă că modul în care s-a comportat partenerul a fost atât de rău, încât nu poate fi ignorat. De exemplu, acest lucru se poate întâmpla dacă violența domestică v-a cauzat vătămări corporale semnificative.

Confruntarea cu abuzul din partea persoanei care este menită să vă iubească, duce cel mai frecvent la lipsă de încredere și îndoială de sine, însă legea recunoaște nevoia de a proteja și de a ajuta victimele, iar instanțele de judecată investesc mult în ajutarea victimelor violenței domestice, recunoscând că vor avea nevoie de mai mult sprijin.

Avocații noștri de divorț vă pot ajuta să divorțați de un partner abuziv

Avocații noștri de divorț vă pot ajuta să divorțați de un partner abuziv

Avocații noștri experți în probleme de divorț, din echipa de drept familial, vă pot ajuta să divorțați de un partener abuziv. Să faceți primii pași spre divorț poate fi foarte greu, dar echipa noastră vă poate ghida pe tot parcursul acestui proces și vă vor proteja interesele în orice procedură de divorț ulterioară.

Contactați Avocații Noștri de Divorț

Pentru informații suplimentare, vă rugăm să o contactați pe Iwona Durlak, membru al echipei noastre de avocatură din departamentul de drept al familiei la 0330 0107 0107 sau lăsați-ne un mesaj și vă vom suna înapoi.

Acest articol este destinat doar pentru a oferi informații generale și nu constituie consiliere juridică sau profesională. Vă rugăm să rețineți că este posibil ca legea să se fi schimbat de la publicarea acestui articol.

Vezi toate articolele