Centrul de consultanță

Co-parentalitate efectivă
Jun

Ar putea co-parentalitatea să fie o soluție pentru reducerea cazurilor de judecată care îi implică pe copii?

Într-adevăr, instanțele de judecată de dreptul familiei constată o creştere a cazurilor private de la an la an. Drept urmare, CAFCASS a realizat o analiză pe această temă și sugerează că o treime dintre familiile separate ajung în instanță pentru soluționarea litigiilor în legătură cu copiii. În concluzie, CAFCASS sugerează că o co-parentalitate  adecvată ar putea fi soluția pentru reducerea numărului de cazuri care ajung în instanță.

Există o presiune imensă pe instanţele de dreptul familiei, deoarece există mai multe cazuri decât resurse. CAFCASS a sugerat că ar trebui să se pună un accent mai mare pe co-parentalitate și pe găsirea unor modalități de a sprijini părinții într-un mod eficient, astfel încât aceștia să poată acorda prioritate intereselor copilului lor, în ciuda stresului pe care îl pot suferi în timpul și după separare.

CAFCASS a propus, de asemenea, că o abordare a problemelor din perspectiva sănătăţii publice poate evita ca aceste cazuri să ajungă la o criză. Profesioniști din domeniul asistenței sociale pot colabora pentru a evita ca aceste cazuri care îi implică pe copii să ajungă la un punct de criză. Despărțirea familială este, fără îndoială, un moment traumatizant pentru toți membrii familiei și printr-o cooperare mai bună și un sprijin mai potrivit, familiile pot ajunge la un acord fără să mai apeleze la instanță.

Dacă sunteți părinte și întâmpinați dificultăți în a ajunge la un acord cu fostul partener sau parteneră în ceea ce privește copiii, contactați astăzi echipă noastră prietenoasă de dreptul familiei pentru consultanță juridică în legătură cu această problemă. Negocierile amiabile prin IMD Solicitors vă pot aduce cu un pas mai aproape de a obține un acord potrivit pentru familia dumneavoastră! Pentru o discuție confidențială cu privire la problema relaționată cu drepturile familiei, vă rugăm să contactați echipa noastră la 0330 159 6497 sau info@imd.co.uk.

Vezi toate articolele