Centrul de consultanță

Nov

Ai fost acuzat că ai comis o infracțiune sexuală?

Justyna Blazewicz, Solicitor și șef al echipei de Drept Penal al IMD, prezintă câteva sfaturi importante.

Ce constituie infracțiunea sexuală?

Definiția infracțiunilor sexuale în drept este foarte largă și poate include toate tipurile de activități sexuale, fizice sau verbale, care nu sunt consensuale. Unele exemple ar putea fi: violul, violența domestică, hărțuirea, traficul de ființe umane, abuzul asupra copiilor, exploatarea sexuală a copiilor, expunerea, voyeurismul, dar și atingerea și urmărirea unei alte persoane fără consimțământul lor.

Confruntarea cu o acuzație de agresiune sexuală poate avea un impact important asupra ta, având în vedere că viața ta de familie și reputația ta pot fi puse în pericol. În cazul în care acuzația este dovedită, atunci este posibil să riscați pierderea locului de muncă actual și, eventual, libertatea dumneavoastră.

Ce poti face?

Înțelegem că aceasta va fi o etapă foarte dificilă în viața dumneavoastra și suntem aici pentru a vă ajuta să treceți prin aceasta etapa.

Este foarte important să ne contactați de îndată ce aflati că au fost făcute acuzații împotriva dvs., astfel încât să putem organiza o reprezentare adecvată la secția de poliție. În unele cazuri, după primul interviu care va fi la sectia de poliție, ar putea fi aduse acuzațiile, deoarece acestea se limitează doar la cuvântul unei persoane împotriva celuilalt. Având o reprezentare adecvată în timpul interviului la sectia de poliție, veți evita să raspundeți în mod eronat la intrebarile care vă poate incrimina sau să nu aduceți detalii importante in atentia politiei care ar putea dovedi nevinovăția dumneavoastră.

Dacă, în urma investigației poliției, sunteți oficial acuzat de una sau mai multe infracțiuni sexuale și nu știți ce se întâmplă și de ce, contactați-ne imediat. Echipa noastră de specialiști vă asigura că vă vom asculta afirmatiile dumneavoastra, vom trece prin dovezile furnizate de procuratura împreună, inclusiv prin declarațiile martorilor și rapoartele de poliție, și vom contesta afirmațiile făcute de reclamant înainte și în timpul procesului.

Alegerea avocaților potriviți pentru a vă ghida în acest proces stresant este un aspect crucial al apărării dvs. Echipa noastră de drept penal este cunoscută pentru abordarea empatică și profesională in aceste tipuri de cazuri și a adus rezultate reușite mai multor clienți de ai noștri.

Contacteaza-ne

Contactați-ne astăzi pentru a discuta despre circumstanțele dumneavoastră individuale cu unul dintre experții noștri pe 0333 358 3062 sau trimiteți-ne un e-mail la adresa: info@imd.co.uk

Vezi toate articolele